TvarkingaKapavietė

Naudingi patarimai

 

Trumpai aptarsime, ką būtina žinoti ir į ką atkreipti dėmesį prieš užsakant kapavietės įrengimo darbus, renkantis paminklą ar granitą kapo apdailai.

Naudingi patarimai – ką būtina žinoti ir į ką atkreipti dėmesį prieš užsakant kapavietės įrengimo darbus ir išsirenkant paminklą ar granitą apdailai.

Paminklai ir kita granito produkcija

Jeigu renkatės iš aikštelėje stovinčių paminklų, pasiteiraukite pardavėjo, kur buvo gamintas paminklas – Lietuvoje ar Kinijoje. Greičiausiai išgirsite atsakymą, jog Lietuvoje, bet pasiteirauti vis tiek reikia – pasitaiko pardavėjų, kurių tikslas nėra tik aklai parduoti savo produkciją ir jie neslepia, jog prekiauja ir kinietiška produkcija.

Kinietiški paminklai atrodo tikrai labai dailiai ir traukia akį, tačiau šis blizgesys dažniausiai būna laikinas. Kinai granito produkciją labai mėgsta padengti laku, kuris, veikiamas aplinkos, laikui bėgant išblunka. To išblukimo negalima pašalinti net perpoliruojant akmenį, taigi teks arba keisti paminklą, arba susitaikyti, kad iš juodo jis staiga tapo pilkšvu, žalsvu ar atskleidė dar kokias nors egzotiškas spalvas. Tiesa, ant spalvoto granito ( aurora, orionas, multicolor, tan brown ir kt.) išblukimas ne taip pastebimas, labiausiai jis matomas ant juodos spalvos paminklų.  Dėl šios priežasties daugelis nebenori pigios kinietiškos produkcijos ir mieliau renkasi kokybišką akmenį ir ilgalaikį jo apdirbimo būdą.

Kaip atrodo juodas kinietiškas granitas, kuomet kapavietė yra naujai įrengta? Jis būna juodas, ryškus ir gražus. Visai kaip nuotraukoje žemiau.

Jeigu kapavietė saulėtoje ir medžiais nepridengtoje vietoje, po  poros ar trejų metų juodas granitas gali atrodyti štai taip:

Kaip atskirti kinietiškus paminklus nuo gamintų Lietuvoje?

 

Kinietiški paminklai paprastai būna nebrangūs, ryškios ir intensyvios spalvos, blizga tarsi veidrodis ir tokių pat modelių galima rasti vos ne kiekvienoje aikštelėje. Jeigu išsirinkote patinkantį modelį, nepatingėkite užsukti į kelias paminklų pardavimo vietas – tikėtina, kad tokį patį paminklą rasite ne vienoje vietoje, o ir kainos gali būti skirtingos.

Tiesa, kinietiškas paminklas – nebūtinai blogis. Spalvoti dažnai išblunka minimaliai, o ir tas pablukimas ne itin krinta į akis dėl granito rašto. Jeigu paminklo neapžiūrinėsite su padidinamuoju stiklu, tai ir nesimatys. Juodo granito kinietiški paminklai labiau tinkami mažiau saulėtose kapinių vietose. Jeigu paminklas nebus nuolat veikiamas tiesioginių saulės spindulių, išbluks lėčiau nei esantis atviroje vietoje.

Naudingi patarimai dėl paslaugų tiekėjo pasirinkimo

Jeigu masinė gamyba jūsų nedomina ir norite išskirtinio paminklo – teks jį gaminti. Įmonių, užsiimančių akmens apdirbimu, yra nemažai, todėl turėsite pasirinkimą, su kuo bendradarbiauti. Prieš išsirinkdami, kam patikėsite pagaminti paminklą jūsų brangiam žmogui, nepamirškite pasidomėti ta įmone (kiek laiko veikia, kokioje srityje specializuojasi, ką apie ją kalba klientai internetinėje erdvėje, ar įmonė suteikia garantijas ir pasirašo sutartis su klientais), perskaityti  buvusių klientų atsiliepimus, paieškoti informacijos internete ar tiesiog pabendrauti su įmonės darbuotojais, kad susidarytumėte įspūdį, su kuo turėsite reikalų. Jeigu įmonę išsirinkote ir dėl paminklo gamybos sutarėte, būtinai pasirašykite sutartį, kurioje turi būti nurodyta granito rūšis, iš kurios bus gaminamas paminklas, taip pat jo išmatavimai bei kaina.

Išsirinkę bet kokį paminklą, gerai jį apžiūrėkite – ar nėra akmens įtrūkimų, blogai nupoliruotų vietų, spalvos pakitimų ar kitų defektų.

Jeigu renkatės granitą kapavietės uždengimui arba apdailai, turėkite omenyje, kad daugelis šviesių ir pilkos spalvos granitų yra linkę sugerti drėgmę, dėl šios priežasties ant akmens atsiranda tamsios drėgmės dėmės. Vasaros metu, kai nelyja, tos dėmės išdžiūsta, tačiau drėgnesniu metų laiku jos bus matomos. Tai nėra akmens brokas, tiesiog viena iš jo savybių. Prieš rinkdamiesi šviesų arba pilką granitą, pagalvokite, ar šis faktas jūsų neerzins. Taip pat visais atvejais rinkdamiesi granitą klauskite pardavėjo dėl akmens savybių.

Kapavietės įrengimas

Rinkdamiesi, kur užsakyti kapo tvarkymo darbus, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus: kokybė, kaina, garantijos ir terminai. Paprašykite, kad įmonė ar fiziniai asmenys, su kuriais bendradarbiausite, parodytų keletą savo įrengtų kapaviečių pavyzdžių, kad galėtumėte susidaryti įspūdį apie darbų kokybę bei naudojamas medžiagas. Įvertinkite ar kaina už kapavietės įrengimą yra adekvati. Jei ji didesnė nei rinkos, klauskite kodėl. Galbūt naudojamos kokybiškesnės medžiagos arba pasirenkamas koks netradicinis kapo tvarkymo sprendimas, o gal suteikiamos didesnės garantijos. Jeigu kaina yra ženkliai mažesnė, nei rinkos, turėtumėte būti atidesni – galbūt bus naudojamos prastesnės kokybės medžiagos arba dirbs mažiau kvalifikuoti meistrai, kurių darbo rezultatas jūsų visai nenudžiugins arba negausite jokių garantijų.

Taip pat labai svarbu, jog būtų pasirašoma sutartis dėl kapavietės įrengimo. Kaipgi kitaip jūs gausite garantijas ir apginsite savo teises, jeigu netenkins darbų kokybė arba vėliau išryškės brokas?  Taip pat nepalikite pirmą kartą matomiems žmonėms avanso, jeigu negaunate sutarties su jų asmens duomenimis, kadangi ties tuo visas kontraktas gali ir pasibaigti.

Suderinę visus darbus, nepamirškite aptarti termino, per kurį jie turi būti atlikti. Jeigu kapavietę norite įrengti metinėms, darbus užsakinėkite iš anksto. Jei norėsite gaminti paminklą, turite pradėti galvoti apie paslaugų užsakymą prieš 2-3 mėnesius iki metinių, kadangi gamybos procesas užtrunka, o ir jūsų užsakymas nėra vienintelis. Kitu atveju kapavietė gali būti įrengiama paskubomis ir ne taip kruopščiai, dėl ko nukentėtų paslaugų kokybė.

Būtinai pabendraukite su meistrais, kurie atliks kapo įrengimo darbus, aptarkite visus niuansus, išsakykite savo pageidavimus, pasitarkite.

Išsiaiškinkite, kokios medžiagos bus naudojamos įrengiant kapavietę (betonas, armatūra, klijai ir pan.).

Kapų tvarkymas pigiau?

Įmanoma. Pigesnis kapavietės įrengimas visuomet susijęs su pigesnių ir prastesnių medžiagų naudojimu, mažesne meistrų kvalifikacija ir dažnai garantijų už atliktus darbus nebuvimu:

* betonas perkamas ne betono centre, o maišomas rankomis kur nors kibire. Toks betonas nebus patvarus ir ilgaamžis. Apie jo kokybę nėra ką ir kalbėti, ji puikiai matoma nuotraukoje.

 

* montuojamas pigiausias kinietiškas granitas, apie kurį jau buvo rašyta kiek aukščiau.

* kapavietės darbus atliekantys meistrai bus savamoksliai, menkai kvalifikuoti ir nelabai besirūpinantys darbo estetika bei kokybe.

* armatūra betonuojant pamatus gali būti pamiršta arba jos atsisakyta sąmoningai, siekiant sutaupyti. Skilęs pamatas – armatūros nebuvimo pasekmė, kuri taps jūsų galvos skauduliu.

* trinkelės gali būti klojamos ne ant armuoto betono, o ant paprasto smėlio. Tuomet tokio vaizdo ilgai laukti nereikės.

 

* brangesnės medžiagos gali būti pakeistos pigesnėmis, kurios ne visada pritaikytos naudojimui lauko sąlygomis.

 

Taupykite protingai, o ne kokybės sąskaita. Kapavietę įrengiate ne kasmet, todėl rinktis pigiausius ir nekokybiškus sprendimus – ne itin protinga, kadangi vėliau teks periodiškai investuoti ten, kur kažkada pataupėte. Prisiminkite patarlę – šykštuolis moka du kartus. Šiuo atveju ji tikrai veikia.

Dar keli naudingi patarimai, nesusiję su kapavietės įrengimu: važiuodami į kapines neimkite su savimi vertingų asmeninių daiktų ir daug grynųjų pinigų. BŪTINAI užrakinkite automobilio dureles eidami tvarkyti kapo. Ir visai nesvarbu, kad šalia nieko nėra, o kapavietė už poros metrų. Tiesiog užrakinkite. taip pat saugokite rankinę, nepalikite jos matomoje vietoje automobilyje ir laikykite visada prie savęs arba įdėkite į bagažinę.

Naudingi patarimai jums gali būti pateikti ir individualiai. Turite konkrečių klausimų? Skambinkite ar parašykite mums – pakonsultuosime visiškai nemokamai ir be jokių įsipareigojimų. Informacija pas mus nieko nekainuoja.